ТРОЯН

Община Троян е разположена в северното подножие на Троянско-Калоферския дял на Централна Стара планина, на 400 м. надморска височина. Намира се на 170 км. североизточно от София, на 120 км. северно от Пловдив и на около 300 км. западно от Варна. Градът се е развил по терасовидните брегове на река Бели Осъм. В град Троян живеят около 25 000 жители, а в общината населението достига 37 000 жители. Географското разположение на Троян благоприятства добрите транспортни връзки. От особено значение е близкият Троянски проход, който повтаря древния римски път Виа Траяна, свързвал Мизия с Тракия и Бяло море. Именно от този път градът е получил и името си - Троян. Климатът в общината е умерено-континентален към планински. Има дъждовна пролет, прохладно лято, слънчева есен и мека зима.

ТРАНСПОРТ

До Троян можете да стигнете с кола или автобус. Автобусните линии от и за София са всеки ден. Има автобуси и до Пловдив, Велико Търново, Ловеч, Плевен и др. Редовни автобусни линии свързват Троян със селата в региона: Шипково, Чифлика, Бели Осъм, Черни Осъм, Орешака, Гумощник, Балканец и местността Беклемето.

ПРАЗНИЦИ В ТРОЯНСКИЯ КРАЙ

  • На Еньовден се чества Денят на билките, планината и туризма. В местността Гъбарето край с. Балканец се организира празник на съприкосновението на хората с природата, берат се билки, всичко това съчетано с веселие и състезания.
  • На 15 август - Голяма Богородица, се чества храмовия празник на Троянския манастир. Прави се литийно шествие с чудотворната икона "Св. Богородица Троеручица". На този ден се почита Богородица като покровителка на жените, майчинството и семейното огнище. В църква се освещават обредни хлябове. На трапезата се слага жито, царевица, тиганици, варена тиква, пресни плодове. На Голяма Богородица около Троянския манастир се провежда и традиционният панаир.
  • На сливовата ракия има посветен специален ден - Празникът на сливата и троянската сливова ракия се провежда всеки последен петък на месец септември на градския площад в Троян. Това е уникален за България празник, който има за цел да популяризира местния бит и обичаи. Демонстрира се варене и дегустация на неограничено количество сливова ракия.
  • Петковден /14 октомври/ е Празникът на Троян. Денят се свързва със св. Петка Еспиватска, небесната покровителка на града.
  • Денят на Св. Спиридон, закрилник на занятчиите /12 декември/ се тачи като Празник на народния майстор.
  • В началото на юни в с. Шипково, където малинопроизводството е традиционен поминък, се провеждат Дни на малината.
  • През юни в с. Чифлик се провеждат Каблешковите тържества. Тогава се отдава почит на героите от Априлското въстание с цел съхраняване на историческата памет и поддържане на връзките между възрожденските градове Троян и Копривщица. В края на юли в Троян традиционно се организира Арт-пленер по керамика, където се събират художници керамици от страната и чужбина

 

КУЛТУРНО - ИСТОРИЧЕСКИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ

Троянският регион е богат на културно-исторически паметници и музеи, етнографски сбирки, древни крепости и възрожденски сгради и църкви. Той е и сред малкото български места, в които занаятчийството е още живо. Много потомствени занаятчии работят в собствени работилници, в които можете да наблюдавате майсторлъка на грънчари, дърворезбари, тъкачи, медникари.

Ето някои от по-интересните места, които можете да посетите по време на почивката си в Троянския Балкан.

  • Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства - Троян
    Музеят се намира в сградата на началното училище, построена през 1881 г. от тревненския майстор Уста Генчо Кънев. Години след това сградата е реставрирана и превърната в музей. Музеят показва подробно народните и художествени занаяти, характерни за Троянския регион. Музеят предлага наистина много приятна и най-вече интересна разходка във времето и бита на Троян и региона.
    Работно време: Понеделник - събота: 9 - 17 часа; Неделя - с предварителна заявка
    Телефон: 0670/220 62, 220 63
  • Експозиция "Възраждане"
    Намира се непосредствено до сградата на Музея на народните художествени занаяти и приложните изкуства и е разположена в реставрирания турски конак /1868 г./ Експозицията проследява обществено-икономическото и културно развитие на Троян, учебното дело, хайдутството и дейността на революционния комитет, основан от Васил Левски.
    Работно време: Понеделник - събота: 9 - 17 часа; Неделя - с предварителна заявка
    Телефон: 0670/220 62, 220 63
  • Картинна галерия "Серякова къща" - Троян
    Серяковата къща е мястото, където можете да разгледате произведенията на троянските художници. Родната къща на Георги Серяков-Гио /Ботев четник, загинал през 1876 г/ е обявена за паметник на културата с местно значение и от 1991 г. действа като градска художествена галерия.
    Работно време: Вторник - петък: 10 до 18 часа; Събота: 10 до 13 часа
    Телефон: 0670/228 77
  • Църква "Св. Параскева" - Троян
    Построена е през 1835 г. на мястото на стар параклис, който е носел името "Св. Петка". През 1877 е опожарена, а след освобождението е възстановена благодарение на волни пожертвования и помощи от Троянския манастир.
  • Троянски манастир "Св. Успение Богородично" - с. Орешак
    Намира се на 10 км. югоизточно от Троян и е третият по големина в България след Рилския и Бачковския манастири. Предполага се, че Троянският манастир е възникнал още през 13-14 в., но първите писмени източници сочат, че манастирът е основан около 1600 г. от заселил се там отшелник. Манастирът е известен с чудотворната си икона "Св. Богородица Троеручица". Днешната манастирска църква е забележителен паметник на българската църковна архитектура. Построена е през 1835 г. само за 6 месеца с дарения от местното население. Цялата църква и околовръстната галерия са покрити с невероятно красивите стенописи на Захарий Зограф. Впечатляващ е и дърворезбеният иконостас, иконите в манастира също са истински произведения на изкуството През Възраждането Троянският манастир е бил книжовно средище и е подпомагал издаването на множество богослужебни книги, които и днес могат да се видят в манастирската библиотека. Тук можете да видите скривалището на Васил Левски. Можете да разгледате троянска битова стая от Възраждането, стаята на цар Борис ІІІ, богатата колекция от църковна утвар и други дарове. Празникът на манастира е на 15 август - Успение на Пресвета Богородица. На тази дата е и големият троянски панаир, възникнал още през Възраждането.
    Работно време: Манастирът е отворен за посещения всеки ден
  • Национално изложение на художествените занаяти и изкуства - с. Орешак
    В село Орешак непосредствено до манастира на площ от 4 000 кв.м в 9 зали е разположено Националното изложение на художествените занаяти /създадено през 1971 г/. Може да видите как се вари и да дегустирате прочутата троянска сливова ракия, да ви покажат нагледно тънкостите на някой от местните занаяти /грънчарство, резбарство, тъкачество/. Изложението работи целогодишно.
    Работно време: Понеделник - неделя: 9 до 17:30 часа
  • Природонаучен музей - с. Черни осъм
    Само на 2 км. от Орешака и на 12 км. от Троян, в с. Черни Осъм се намира Природонаучният музей. В залите на музея са показани повече от 1200 експоната - представители на всички животински видове, обитаващи Централна Стара планина. Работно време:
    Понеделник - неделя: 8 до 17 часа
    Телефон: 06962 / 371
  • Фотоархивна сбирка в с. Черни осъм
    Това всъщност е своеобразен етнографски музей, създаден от Дочо Нешков. Представя културно-историческото и природно наследство на с. Черни Осъм. За посещения:
    Кметство - с. Черни осъм 06962 / 233; 533
    Читалище - с. Черни осъм 06962 / 535
  • Зелениковски манастир "Св. Йоан Предтеча" - с. Черни Осъм
    Намира в с. Черни Осъм в м. Зелениковец, на около 10 км. от Троянския манастир. Параклисът се свързва с богомилите, с четата на Филип Тотю. През 1876 турската войска опожарява параклиса. Сега в манастира има легла за пренощуване.
  • Църква "Възнесение Христово" - с. Шипково
    Църквата е строена от тревненски и местни майстори. Изградена от дялан камък без купол и кръст на покрива. Най-старата икона е от 1770 г., има икони и от Захарий Зограф, от майстори от тревненската школа, от троянския майстор Пенчо х. Найденов.Тук се съхранява Неделника на Софроний Врачански от 1806 г.
  • Арка на свободата
    Паметникът е разположен на връх Горалтепе, намиращ се на 15 минути ход източно от най-високата точка от прохода Беклемето.
  • Виа Траяна
    Тук преди две хиляди години са вървели римски легиони - старият римски път, наричан Траяновия път (Виа Траяна) по името на прочутия със строителните си начинания римски император Траян, е в добро състояние и днес, притежава най-добре запазената римска каменна настилка в цяла България. Троянският проход в голямата си част се вие по останките от Виа Траяна.

ПРИРОДНИ ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ

В Троянския регион има великолепно съчетание от природни дадености и климатични условия, които предлагат прекрасни условия за туризъм, балнеолечение, спорт и развлечения. Любителите на природата имат безброй възможности да достигнат до всички живописни кътчета на Централна Стара планина. Пеша, със ски, на кон или велосипед, с водач или без, можете да избродите десетки горски пътеки, да зърнете отдалеч някой елен, сърна, орел или друг представител на застрашените животински видове, които обитават този регион; да се любувате на еделвайса, да ловите риба; да си почивате под сенките на вековните дъбове или в някой от многобройните минерални извори.

Голямото количество валежи, геоложките и релефните особености са причина за наличието на много и разнообразни по размери и красота пещери и пропасти в Троянския Балкан и по-специално в резервата "Стенето"

  • Национален парк "Централен Балкан"
    Част от Троянския регион е зает от Национален парк "Централен Балкан". Това е един от най-големите европейски паркове. Създаден е през 1991 година, за да съхрани уникалната природа на Централна Стара планина
  • Резерват "Козя стена"
    Резерватът "Козя стена" е обявен е за резерват през 1987 г. Намира се в землището на с. Чифлик, Троянско, западно от прохода Троян - Кърнаре. До него се достига за около час по Международния маршрут в.Ком - н. Емине /Е-3/ от Беклемето до хижа "Козя стена". Разположен е в стръмна, варовита, труднодостъпна част на планината. "Козя стена" е истински ботанически рай.
  • Васильовската планина
    Васильовската планина е най-високата част на Предбалкана. Неин център е връх Васильов (1490 м)
  • Резерват "Стенето"
    Резерват "Стенето" е обявен за резерват през 1979 г.Разположен е в изворната част на река Черни Осъм. Част от резервата се намира от южната страна на главното старопланинско било - местностите Ибче дере, Късият чамлък, Джафар дере, Кобилин дол. Създаден е, за да запази естествеността на величественото ждрело Стенето. Включен е в програмата на ЮНЕСКО "Човек и биосфера". "Стенето" е най-голямото разнообразие от горски и скални птици на Балканите.

КАКВО Е ВАЖНО ДА ЗНАЕТЕ ПРЕДИ ДА ИЗЛЕЗЕТЕ В ПЛАНИНАТА

Троянският Балкан е привлекателно място за пешеходен туризъм. В региона има изградена туристическа инфраструктура, дело на Българския туристически съюз и на Национален парк "Централен Балкан". В планината има маркировка, заслони, мостове, предпазни съоръжения и места за отдих и наблюдение на природата. Централен Балкан се отличава със сурови атмосферни и релефни условия. За предотвратяване на изгубвания или нещастни случаи, е необходимо посетителите да спазват правилата за безопасност.